Nasza historia
W 2024 roku nasza Spółdzielnia obchodzi Jubileusz 105-lecia istnienia w pięknym mieście Zamościu
Początki
Nasza historia sięga okresu tuż po I wojnie światowej. Podłożem powstania Spółdzielni było zubożenie społeczeństwa w wyniku wojny i po ponad 120-letniej niewoli. W Zamościu działa Okręgowe Stowarzyszenie Spożywców, które w poczet swoich członków nie przyjmowało robotników.
1918 – zalążki Spółdzielni
1919 – powstaje Robotnicze Stowarzyszenie Spożywców „Robotnik”
1920 – zmiana nazwy na Zamojskie Stowarzyszenie Spożywców „Robotnik” w Zamościu. Statut Stowarzyszenia zostaje zatwierdzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i podpisany własnoręcznie przez ministra Stanisława Wojciechowskiego, późniejszego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, znanego pioniera spółdzielczości.
Pierwszy sklep zostaje zorganizowany w lokalu Ochotniczej Straży Pożarnej z uwagi na trudności z pozyskaniem pomieszczenia. Drugi sklep funkcjonuje w lokalu darowanym Spółdzielni przez Józefa Stasiewicza przy ul. Bazyliańskiej.
1921 – Spółdzielnia posiada 3 sklepy i 3 stragany z pieczywem. Liczba członków wynosi 2300 osób. W tym roku zostają zlikwidowane przydziałowe kartki na zakupy w sklepach Spółdzielni, co powoduje osłabienie zainteresowania członków swoimi sklepami i w efekcie spadek ich liczby do 1770.
1923 – kolejna zmiana nazwy na Robotniczą Spółdzielnię Spożywców „Robotnik” w Zamościu. Pierwszą działalnością Spółdzielni jest działalność handlowa.
1924 – Spółdzielnia uruchamia pierwszą ręczną piekarnię i w ten sposób rozpoczyna działalność produkcyjną
1928 – Spółdzielnia uruchamia pierwszą w Zamościu piekarnię mechaniczną w budynku przy ul. Sienkiewicza.
W okresie ustabilizowanej działalności Spółdzielni wybucha druga wojna światowa. Spółdzielnia przetrwała wojnę, ale poniosła ogromne straty finansowe, kadrowe, lokalowe i ideowe, mimo to w pierwszych latach po wojnie rozwija się pomyślnie.
Okres powojenny
1948 – w ramach koncentracji ruchu spółdzielczego rozpoczyna się etap likwidacji wielu spółdzielni, również w Zamościu i powstawanie nowych, połączonych branżowo.
29 maja 1949 – następuje połączenie Spółdzielni „Robotnik”, Spółdzielni Kolejarzy i Spółdzielni Nauczycielskiej w jedną Spółdzielnię o nazwie Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Robotnik” w Zamościu. Nazwa ta przetrwała do dnia dzisiejszego.
1950 – 1956 – reorganizacje w handlu: organizacja Miejskiego Handlu Detalicznego, na rzecz którego Spółdzielnia przekazała wiele placówek. Społemowski hurt zostaje przejęty przez Państwową Centralę Handlową.
1966 – ponowna reorganizacja spółdzielczości spożywców:
- koncentracja Spółdzielni w Wojewódzkie Spółdzielnie Spożywców,
- dotychczasowe Powszechne Spółdzielnie stają się ich Oddziałami – PSS „Robotnik” w Zamościu przystępuje do WSS w Lublinie jako jej Oddział w Zamościu.
1968 – zakończono budowę Spółdzielczego Domu Handlowego.
1973 – zakończono budowę ciastkarni przy ul. Kilińskiego.
1975 – nowy podział administracyjny kraju powoduje powstanie 49 województw (w tym zamojskiego). Powstaje Wojewódzka Spółdzielnia Spożywców, a PSS “Robotnik” staje się Oddziałem WSS w Zamościu.
1976 – kolejna reorganizacja handlu w Polsce – uczyniono spółdzielczość odpowiedzialną za zaopatrzenie w artykuły spożywcze, zabraniając handlu artykułami przemysłowymi.
1982 – wchodzi w życie nowa ustawa o spółdzielczości – „Prawo spółdzielcze”, dając spółdzielniom samodzielność, samorządność i samofinansowanie.
Przestają istnieć WSS-y, a w ich miejsce powstają Wojewódzkie Związki Spółdzielni Spożywców lub Oddziały Wojewódzkie Centralnego Związku Spółdzielni Spożywców w Warszawie.
01.01.1983 – na bazie Oddziału WSS w Zamościu powstaje Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Robotnik” w Zamościu. Rozpoczyna się korzystny okres dla jej rozwoju gospodarczego.
1987 – kolejna reorganizacja spółdzielczości spożywców: likwidacja Oddziałów Wojewódzkich CZSS i Wojewódzkich Związków jako ogniw pośrednich. Na ich bazie powstają Spółdzielnie Osób Prawnych, zrzeszające dobrowolnie PSS-y.
PSS „Robotnik” w Zamościu nie przystępuje do nowo tworzonej Spółdzielni Osób Prawnych, lecz zostaje jedynie członkiem CZSS w Warszawie i – jako jedna z nielicznych w kraju – umacnia swoją samodzielność.
Druga połowa lat 80-tych – okres intensywnego rozwoju gospodarczego PSS „Robotnik” w Zamościu. Spółdzielnia powiększa swój majątek poprzez sukcesywny wykup pawilonów handlowych z piekarniami od Spółdzielni Mieszkaniowych oraz zakup innych lokali i obiektów.
Po 1990 roku
„Robotnik” w Zamościu, podobnie jak inne PSS-y, traci wiele placówek handlowych, prowadzonych w lokalach dzierżawionych. Ponadto Spółdzielnia likwiduje działalność gastronomiczną. Z tego powodu traci pracę ponad 150 osób, a około 30 przekwalifikowuje się do pracy w handlu. Następuje likwidacja: Wytwórni Wód Gazowanych, piekarni nr 2 i 3, zakładów usługowych (krawieckich, fryzjerskich, kosmetycznych) oraz Ośrodka Praktyczna Pani. W 1991 roku zatrudnienie w Spółdzielni wynosi 1589 osób, a w 1994 – zaledwie 597 osób.
1994 – Podstawową działalnością Spółdzielni jest handel i produkcja piekarsko-ciastkarska oraz działalność pomocnicza, którą tworzą grupa remontowo-budowlana i transport.
W tak zorganizowanej Spółdzielni przyjęto kierunek inwestowania we własne obiekty – w ich modernizację, rozbudowę i dostosowanie do potrzeb nowoczesnego handlu.
Wchodzimy w XXI wiek
2003 – trudna sytuacja ekonomiczna Spółdzielni, spowodowana m.in.:
- systematycznym spadkiem wielkości produkcji piekarskiej,
- spadkową tendencją sprzedaży detalicznej,
- obciążeniem Spółdzielni wysokim kredytem w rachunku bieżącym w związku z zakupem w 2001 r. przy ul. Polnej w Zamościu lokalu handlowego,
2004 – ważne wydarzenia organizacyjne w Spółdzielni:
- zmiana personalna na stanowisku Prezesa Zarządu,
- nowa kadencja organów samorządowych Spółdzielni, w tym Rady Nadzorczej,
- kontrola działalności Spółdzielni przez różne instytucje (w tym pełna lustracja Spółdzielni – na wniosek Zarządu),
- zmiany kadrowe na stanowiskach kierowniczych,
- decyzje dotyczące rozpoczętych inwestycji, z których najważniejsza dotyczyła kontynuacji budowy budynku mieszkalno-handlowego przy ul. Polnej.
2005 – 2012 – szereg pozytywnych zmian, m. in.:
- zatrzymanie niekorzystnego zjawiska spadku sprzedaży detalicznej i produkcji piekarskiej, a następnie ich systematyczny wzrost,
- odbudowanie i umocnienie pozycji Spółdzielni na rynku zamojskim, stworzenie firmy przyjaznej klientom i pracownikom,
- intensywny rozwój i zwiększanie majątku Spółdzielni.
2013
- wprowadzamy program lojalnościowy „Społem znaczy Razem” w miejsce funkcjonującej przez 20 lat Karty Klienta;
- rozszerzamy asortyment wyrobów piekarskich i ciastkarskich;
- wprowadzamy do sprzedaży produkty marki własnej Społem.
2014
- uroczyście obchodzimy Jubileusz 95-lecia Spółdzielni,
- otwieramy nową placówkę – sklep nr 14 – przy ul. Świętego Piątka w Zamościu,
- modernizujemy sklep nr 10 przy ul. Reja.
2015
- remontujemy sklep nr 8 przy ul. Śląskiej,
- remontujemy piekarnię nr 5 przy ul. Bohaterów Monte Cassino.
2016
- kompleksowo modernizujemy sklep nr 16 przy ul. Kilińskiego.
2017
- wykonujemy remont piekarni nr 6 przy ul. Śląskiej,
- uruchamiamy sklep NELA, a w jego ofercie bogata gama artykułów gospodarstwa domowego.
2018
- remontujemy sklep nr 39 przy ul. Lipskiej,
- remontujemy piekarnię nr 1 przy ul. Sienkiewicza.
2019
- rozpoczynamy budowę sklepu nr 44 w Żdanowie koło Zamościa,
- bardzo uroczyście świętujemy 100-lecie istnienia naszej Spółdzielni.
2020
- 25 stycznia otwieramy sklep nr 44 w Żdanowie koło Zamościa – to nasza najnowocześniejsza placówka,
- uruchamiamy pierwsze w naszej Spółdzielni instalacje fotowoltaiczne – przy sklepach: 34 i 38.
2021
- uruchamiamy instalację fotowoltaiczną przy Ciastkarni. Inwestycje w odnawialne źródła energii są naszym celem na najbliższe lata.
2022
- uruchamiamy instalacje fotowoltaiczne przy sklepach: 44 i 8.
2023
- uruchamiamy instalacje fotowoltaiczne przy sklepach: 11, 2, 30, 25.
2024
- to dla naszej Spółdzielni rok jubileuszowy – obchodzimy 105 rocznicę istnienia na rynku zamojskim,
- uruchamiamy instalację fotowoltaiczną przy sklepie nr 9,
- 14 października otwieramy po gruntownym remoncie sklep nr 2 przy ul. Namysłowskiego w Zamościu.